Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
28.09.2009, autor: Ludmila Šturmová, kategorie: Aktuality

Zodpovědnost silnější než egoismus

Papež odpověděl na otázky novinářů během letu do Prahy
Zodpovědnost silnější než egoismus

Otázky novinářů tlumočil tiskový mluvčí Svatého stolce P. Federico Lombardi. Ve svých odpovědích papež hovořil o České republice jako o místu setkávání kultur, o svobodě a o poselství této země pro budování Evropy. Dvacet let po pádu komunistického režimu v zemích východní Evropy řekl, že je třeba znovu uznat, že svoboda a hodnoty jako pravda a dobro patří k sobě.

Česká republika je sekularizovanou zemí, ve které jsou věřící v menšině, ale Svatý otec vyslovil, že "úrodné menšiny zpravidla určují budoucnost". Církev může být přínosem v různých oblastech, v oblasti dialogu mezi agnostiky a věřícími, v oblasti výchovy a charity. Dotkl se též tématu souvisejícího s nedávno vydanou encyklikou Caritas in veritate ("Láska v pravdě"), která byla veřejností positivně přijata a je široce diskutována. Řekl, že katolická církev chce odpovídat na úlohy této doby a pomáhat, aby smysl pro zodpovědnost byl silnější než vůle zisku, aby zodpovědnost vůči druhým byla silnější než egoismus.

Překlad celého rozhovoru naleznete v příloze.

Ke stažení: Rozhovor Svatého otce s novináři během letu do Prahy, 57 kB


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS