Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
27.09.2009, autor: Monika Vývodová, kategorie: Aktuality

Touha po svobodě a pravdě je součástí společné lidské povahy

Setkání s akademickou obcí ve Vladislavském sále Pražského hradu
Touha po svobodě a pravdě je součástí společné lidské povahy

Benedikt XVI. se osobně v universitním světě cítí velice dobře. V Římě se pravidelně setkává se studenty evropských univerzit, také na svých pastoračních cestách nezapomíná na profesory a studenty, ke kterým pronáší přednášky na aktuální témata. Podobně tomu je i v Praze.

Do Vladislavského sálu papež přišel v 18 hodin v doprovodu pana prezidenta Václava Klause a rektora Univerzity Václava Hampla. Očekávalo ho tam na 800 pozvaných hostů – rektoři univerzit, delegace profesorů a studentů a představitelé kulturních institucí z celé České republiky.

Setkání začalo uvítacími slovy studenta Jaroslava Lormana v německém jazyce. Mluvil o propojení poznání a formace v akademickém světě, které vede člověka ke změně sebe samotného. Náboženská zkušenost jde obdobnou cestou, a proto vyjádřil potěšení nad možností tohoto setkání. Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl pak připomněl vývoj akademického prostředí a duchovního křesťanského světa ve sledu českých dějin a podtrhl, že tyto dvě oblasti společenského života vycházejí z jedněch kořenů a vzájemně se prolínají. Příkladem tohoto propojení je nejstarší pečeť university z roku 1350, která se dodnes používá jako její logo. Toto logo zachycuje světského zakladatele university, krále a císaře Karla IV, jak předává zakládající listiny Pražské university do rukou sv. Václava.

Po hudebním vystoupení sboru Univerzity Karlovy promluvil Benedikt XVI. Ústředním motivem papežova projevu bylo svobodné hledání pravdy. "Touha po svobodě a pravdě je nezcizitelnou součástí naší společné lidské povahy. Nikdy nemůže být odstraněna. Dějiny potvrzují, že bývá popírána na vlastní nebezpečí lidstva," řekl Benedikt XVI. Upozornil, že dnešní mohutný rozvoj v informační a technologické oblasti v sobě nese pokušení oddělení rozumu od hledání pravdy. To vede k tomu, že rozum ztrácí směr. Kromě toho se dnes setkáváme s tím, že používání rozumu a akademického bádání se často sklání před tlakem ideologických zájmových skupin a vábení krátkodobých prospěchářských nebo pragmatických cílů. Benedikt XVI. povzbudil všechny přítomné, aby do všeho, co dělají, vložili ideály a velkorysost mladých lidí.

Po dlouhém potlesku se Svatý otce osobně pozdravil s rektory univerzit, některými studenty a zapsal se do pamětní knihy Karlovy Univerzity.

Plný text papežské promluvy naleznete zde, projev zástupce studentů Jaroslava Lormana je umístěn v příloze a projev rektora Hampla je dostupný na webu Univerzity Karlovy.

Ke stažení: Uvítání Svatého otce studentem Jaroslavem Lormanem, 15 kB

Ke stažení: Promluvy Svatého otce

27.09.2009 18:00

Setkání s akademickou obcí

Setkání s akademickou obcí
Vladislavský sál Pražského hradu

autor: Filip Kotek

 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS