Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
25.09.2009, autor: Kateřina Regendová, kategorie: Aktuality

Svatého otce na letišti přivítají krojované páry

Mezi kroji zazáří například kroj chodský, plzeňský nebo podještědský
Svatého otce na letišti přivítají krojované páry  

Svatého otce na Ruzyňském letišti v Praze přivítají lidé v krojích. Každý kraj bude reprezentovaný několika krojovanými páry. Například z Plzeňského kraje přivítají papeže dva páry v chodských krojích a jeden pár v plzeňském kroji.

„Některé z krojů mají i 80 až 100 let. Dnes už jsou totiž téměř nedostupné látky, ze kterých by se mohli ušít,“ upřesňuje Mgr. Josef Nejedl, ředitel Muzea Chodska, který krojované páry zajistil. Podle jeho slov budou dívčí kroje především ze začátku 19. století, stejně jako například kožené kalhoty mužského kroje. „Plzeňský dívčí kroj jsme zvolili proto, že má typickou krásnou velkou bílou mašli, která se dnes už běžně nepoužívá,“ vysvětluje volbu Nejedl.

Z libereckého kraje na letišti předvedou typický podještědský kroj čtyři členové folklórního souboru Jizera (dva dospělí a dvě děti). „Vzorem pro ušití těchto krojů byl kroj, který se v podještědí nosil ještě koncem 19. století,“ podotkl vedoucí folklórního souboru Dalibor Tuž.

V krojích na jednotlivá velká setkání s papežem Benediktem XVI. v Brně a ve Staré Boleslavi přijedou také skupiny poutníků z řady regionů. Například na slavnostní událost do Brna se v krojích chystají farníci Dolních Bojanovic

Krojované páry se s Benediktem XVI. na Ruzyňském letišti také rozloučí při odletu v pondělí 28. září.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS