Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
27.06.2009, autor: Milan Novák, kategorie: Aktuality

Starou Boleslav navštíví v září již třetí papež

Po Klementu VIII. a Janu XXIII. přichází na významné české poutní místo Benedikt XVI.
Starou Boleslav navštíví v září již třetí papež

Návštěva Jeho Svatosti Benedikta XVI. při Národní svatováclavské pouti 2009 ve Staré Boleslavi bude událostí, jíž rozsahem nebylo rovno od poloviny 18. století, kdy pouti k Palladiu země České v některých letech dosahovaly padesáti tisíc lidí. Návštěva papeže je i v tisíciletých dějinách tak významného poutního místa, jakým je Stará Boleslav, událostí jedinečnou a svého druhu první.

V dlouhé řadě významných staroboleslavských poutníků najdeme světce – jmenujme zvlášť sv. Jana Nepomuckého, dále císaře a krále – Karla IV., Ferdinanda III., Leopolda I., Marii Terezii a blahoslaveného Karla I., i osobnosti vědy a literatury – kronikáře Kosmu či jezuitu Bohuslava Balbína. Mezi nimi zde jsou zapsáni i dva z představitelů církve, kteří dosedli na římský biskupský stolec. Starou Boleslav však navštívili ještě před svým pontifikátem.

Roku 1588 přicestoval do Brandýsa nad Labem kardinál Hippolito Aldobrandini, pozdější papež Klement VIII., aby tu na zámku navštívil císaře Rudolfa II. "Villa ea est Rudolphi caesaris magnifice aedificata... Jest městem císaře Rudolfa skvěle vystaveným," napsal tehdy člen kardinálova doprovodu Ital Martinelli o tomto královském městě, z něhož se kolem starobylé baziliky sv. Václava a knížecího kostela sv. Klimenta vyjíždělo do nádherných císařských lesů za Starou Boleslaví, na jejichž pokraji tehdy ještě nestál vznosný barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie.

V pamětní knize poutníků, kteří přijeli do Staré Boleslavi uctít památku sv. Václava u příležitosti slavností milénia roku 1929, se 15. srpna, v den svátku Nanebevzetí Panny Marie, spolu s arcibiskupem Kordačem podepsal Angelo Giuseppe Roncalli, kněz, který svůj nezapomenutelný pontifikát nastoupil roku 1958 jako papež Jan XXIII.

» Přejít na článek Starou Boleslav navštíví v září již třetí papež na webu www.apha.cz.

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS