Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
11.09.2009, autor: Petr Piťha, kategorie: Aktuality

Růženec - dar biskupů Svatému otci - bude k vidění v Praze u Jezulátka

Návštěvníci si jej mohou prohlížet po celý příští týden
Růženec - dar biskupů Svatému otci - bude k vidění v Praze u Jezulátka

Biskupové Čech, Moravy a Slezska nechali vyrobit jako dar pro Svatého otce unikátní růženec, který mu bude předán v závěru návštěvy. Růženec byl vyroben z ryzího zlata a českých granátů.

Růžencový kříž je volnou variací na křížky z moravských nálezů z doby cyrilometodějské a je na něm dvojí glagolský nápis. Na přední straně je verš z prologu Janova evangelia A Slovo tělem učiněno jest, na straně druhé Kristus vstal z mrtvých. Citáty se vážou k počátku a závěru Kristova pozemského života. V patě kříže, kde bývají zobrazeni adorující světci, jsou rovněž glagolské iniciály jmen soluňských bratří: K a M. Kříž spolu s velkými zrny růžence, která jsou zlatá a odpovídají zdobným gombíkům z téže doby, tak tvoří připomínku moravské části návštěvy. Kříž je dílem zlatníka a kovotepce Jana Kazdy.

Na kruhové spojovací rosetě je na rubové straně portrét sv. Václava podle Parléřovy sochy ve svatováclavské kapli pražské katedrály a český a moravský zemský znak. V opisu je heslo návštěvy Láska Kristova je naší silou. Na lícové straně je Madona s dítětem podle pozdně gotického reliéfu ze Staré Boleslavi, který byl před 400 lety, r. 1609, prohlášen za Palladium země české. V opisu jsou latinsky pojmenována hlavní témata návštěvy: Fides, Spes, Caritas (víra, naděje, láska). Autorem této části růžence je akad. sochař Milan Knobloch, medailér světové proslulosti.

Toto unikátní umělecké dílo bude ve dnech 14.-19. září vystaveno v pražském kostele Panny Marie Vítězné – u Pražského Jezulátka, vždy od 10 do 16.30 hodin.

 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS