Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
22.04.2009, autor: Petr Piťha, kategorie: Aktuality

Připravuje se vydání medaile u příležitosti papežské návštěvy

Pamětní medaile bude darem pro významné hosty i hodnotným suvenýrem pro širokou veřejnost
Medaile papež Benedikt XVI.

Vydání medaile je kulturní počin, který má vytvořit protiváhu bezcenným suvenýrům kýčovité povahy, kterým ovšem nelze zabránit. Již svým materiálem - zlato o ryzosti 999/1000 a stříbro o ryzosti 999/1000 - jsou medaile trvalou hodnotou. K tomu přistupuje i jejich hodnota umělecká.

Medaili vytvořila akad. sochařka Daniela Kartáková (*1965), která je známá jako restaurátorka, autorka volných plastik a hlavně jako medailérka. Mezi její nejvýznamnější medaile patří Papež Jan Pavel II. s mimořádně zdařilým portrétem z r. 2005 a medaile Salvador Dalí z r. 2004. Daniela Kartáková žije střídavě v Čechách a v italské Carraře, tj. co nejblíže lomům na nejproslavenější sochařský materiál v Evropě.

Tématika medaile se váže k významu události. Na přední straně je portrét Svatého otce Benedikta XVI. s latinským opisem "Benedictus PP XVI". Plocha této strany je vyvažována znakem Vatikánu. Druhá strana medaile nese portrét (samozřejmě fiktivní) sv. Václava vytvořený velmi volně podle gotické Parléřovy sochy ve svatováclavské kapli pražské katedrály. Plocha této strany je doplněna údajem o roku návštěvy, tj. 2009. V opisu jsou česká jména měst, kde by mělo dojít k hlavním událostem návštěvy: Praha, Brno, Stará Boleslav. Neobvyklé je, že obě strany medaile mají portrétní náplň. Odpovídá to však myšlence, že papežská návštěva je jedním z významných bodů tradice a dějin našeho národa. Právě teď vstupuje na českou a moravskou půdu nejvyšší představitel katolické církve, aby se setkal s naší zemí a národem, jejichž duchovním symbolem je postava sv. Václava, hlavního patrona, ochránce a věčného dědice naší země.

Informace o technických parametrech, ekonomických údajích a možnostech objednání medaile naleznete na www.medaile-benediktxvi.cz.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS