Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
09.09.2009, autor: Aleš Pištora, kategorie: Aktuality

Poutní svatováclavskou mši ve Staré Boleslavi doplní kulturní program

Na několika místech ve městě a okolí čekají na diváky hudební i jiná vystoupení
Poutní svatováclavskou mši ve Staré Boleslavi doplní kulturní program

V předvečer svátku sv. Václava bude 27. září 2009 slavnostně do baziliky sv. Václava ve Staré Boleslavi přivezena lebka národního světce. Důstojný převoz svatováclavské relikvie do Staré Boleslavi s poctami hlavy státu v doprovodu čestné jednotky motocyklů Hradní stráže se stal již tradicí. Symbolizuje význam osobnosti knížete jako dědice země české i historické sepětí Staré Boleslavi s Pražským hradem, sídlem panovníků.

V bazilice sv. Václava bude relikvie důstojně přivítána chrámovým sborem Václav Stará Boleslav. Po přinesení relikvie do baziliky zazní duchovní hudba v podání KrisKrosKvintetu a Zemlinského houslového kvarteta. Uvítací večer budou provázet svatováclavská čtení. Od 18:00 hodin, kdy začínají nešpory, bude lebka sv. Václava vystavena v kryptě staroboleslavské baziliky.

Na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi vystoupí skupina Credenc a proběhne představení k pobavení i zamyšlení organizované sekcí pro mládež ČBK nazvané "Klopýtání". Na letní scéně Houštka se odehraje velké koncertní show "Koncert pro Starou Boleslav", na kterém vystoupí Michal Pavlíček a Hvězdy.

Druhý den 28. září 2009 navštíví papež Benedikt XVI. baziliku sv. Václava, aby uctil relikvii národního světce, pozdravil se s představiteli města a kapituly a setkal se se staršími a nemocnými kněžími. Po skončení slavnostní mše svaté na Proboštské louce, kterou bude od 9:45 hodin celebrovat Svatý otec, bude bazilika sv. Václava otevřena pro veřejnost a lidé budou moci do 18:00 hodin relikvii sv. Václava uctít spolu s ostatními starobylými svatováclavskými památkami.

Po skončení mše svaté pořádá město Brandýs nad Labem–Stará Boleslav na Mariánském náměstí od 13:00 hodin hudební a dramatické pásmo, na které navazuje další hudebně dramatický blok od 20:00 hodin. V rámci tohoto programu vystoupí Jazz Tett(y), KrisKrosKvintet, soubor písní a tanců Dykyta Poděbrady, Jazz Big Band Kolín, divadlo pro nejmenší Minaret a další.

Na letní scéně Houštka je od 16:00 hodin připraven "Koncert pro poutníky", na kterém zazní skladby z díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Účinkují Virtuosi Pragenses, dirigentem je Damiano Binetti. V bazilice sv. Václava bude od 18:00 hodin slavena mše svatá na ukončení pouti a rozloučení se s lebkou sv. Václava. Od 20:00 hodin vyrazí z Mariánského náměstí směrem k lázním Houštka průvod sv. Václava a na nebi zazáří ohňostroj na ukončení celé pouti. V průběhu dne budou otevřeny staroboleslavské chrámy k prohlídkám mimo časy bohoslužeb.

(www.svatovaclavskapout.cz)


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS