Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
26.09.2009, autor: Aleš Pištora, kategorie: Aktuality

Papež navštívil Pražské Jezulátko

Svatý otec se zde setkal s rodinami
(foto Filip Kotek)

Dnes dopoledne byl Svatý otec Benedikt XVI. oficiálně přivítán na letišti v Praze. Poté se setkal s rodinami v pražském kostele Panny Marie Vítězné a sv. Antonína na Malé Straně. V kostele již hodinu před jeho příjezdem panovala slavnostní atmosféra. Mnoho rodin s dětmi, nejen z ČR, ale i ze zahraniční, se připravovalo na setkání hudbou i modlitbou. Dětem se četlo z knihy Legenda o Pražském Jezulátku autorky Ivany Pecháčkové.

Krátce před 12:30 hodinou zastavila papežská kolona před kostelem. Svatý otec byl přivítán primátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem a starosty pražských městských částí. Primátor předal papežovi symbolický klíč od hlavního města Prahy. Papež poté zamířil k hlavnímu portálu kostela, kde ho vítali P. Anastazio Ottavio Roggero, OCD, rektor klášterního kostela, Albert Wach OCD, zástupce generálního představeného řádu a P. Petr Šleich, OCD, převor Kláštera Pražského Jezulátka. Při příchodu do kostela zazpívalo 64 členů dětského sboru z Jablonce nad Nisou „Iuventus, gaude!“.

Ihned poté, co Benedikt XVI. vstoupil do chrámové lodě, začal se velmi vřele s laskavým úsměvem ve tváří zdravit s přítomnými dětmi. První zastavení Svatého otce v kostele, který byl zaplněn do posledního místa, bylo u oltáře, kde se nachází soška Jezulátka. Papež se zde modlil, vzdal mu úctu a daroval Pražskému Jezulátku zlatou korunku. Následoval bořlivý potlesk vyjadřující vděčnost. Návštěva pokračovala v presbytáři kostela kde předseda České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Jan Graubner uvítal papeže jménem České biskupské konference. Ve své uvítací řeči mimo jiné řekl: „Dnes bychom rádi spolu s Vámi svěřili jezulátku všechny rodiny naší země, zvlášť ty, jejichž rodinný život je ohrožený, a prosili o to, aby naše rodiny toužily po dětech, s láskou je přijímaly, vytvářely pro ně bezpečné zázemí a atmosféru živé víry, v níž vyroste nová generace křesťanů, kteří budou nadějí církve.“

Na slova arcibiskupa Graubnera navázal papež krátkou promluvou směřovanou především k rodinám, kterou začal v češtině. „Myslím na vaše rodiny a rodiny po celém světě, na jejich radosti a starosti. Všechny je svěřujme svatému Pražskému Jezulátku, protože víme, jak důležité jsou stabilní a jednotné rodiny pro skutečný pokrok společnosti a pro budoucnost lidstva“. Svatý otec zdůraznil také důležitost každé lidské bytosti bez rozdílu. „Každá lidská osoba by pak byla hodnocena ne podle toho, co má, ale podle toho, čím je, protože ve tváři každé lidské bytosti, bez rozdílu rasy či kultury, se zří Boží obraz“.

Na konci jeho proslovu věnoval několik slov přímo dětem a jejich rodinám s výzvou, aby následovaly přikladu malého Jezulátka: „Na setkání se mnou jste přišly ve velkém počtu a za to vám ze srdce děkuji. Vy, kdo jste milí srdci Jezulátka, opětujte jeho lásku a podle jeho příkladu buďte poslušní, vlídní a laskaví. Učte se být jako on oporou svých rodičů. Buďte skutečnými Ježíšovými kamarády a vždy se k němu s důvěrou obracejte. Modlete se za sebe, za své rodiče, příbuzné, učitele a kamarády, a modlete se i za mne“. Setkání skončilo společnou modlitbou „Otče náš“ a požehnáním přítomným.

Kolem 13:50 hodin papež vycházel z kostela mezi stovky nadšených lidí, kteří se před kostelem shromáždili. Venku byl již připraven „papamobil“ k odjezdu. Mnoho lidí ho chtělo aspoň na chvíli spatřit, být svědky jeho první cesty jeho papežské návštěvy v Praze.

Dnes odpoledne Svatý otec v 16:30 hodin navštíví prezidenta republiky Václava Klause na Pražském hradě. Poté se v 17:00 hodin setká s českými politiky, diplomatickým sborem a dalšími osobnostmi ve Španělském sále Pražského hradu. Dnešní program končí v 18.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha se společnou modlitbou s kněžími, řeholníky, bohoslovci a zástupci církevních hnutí.

Plný text projevu Svatého otce naleznete na webu Vatikánu, projev arcibiskupa Graubnera v příloze tohoto článku.

Ke stažení: Přivítání Svatého otce arcibiskupem Graubnerem, 45 kB

Ke stažení: Promluvy Svatého otce

26.09.2009 12:30

Benedikt XVI. u Pražského Jezulátka

Benedikt XVI. u Pražského Jezulátka
Chrám Panny Marie Vítězné, Malá strana, Praha

autor: Filip Kotek a Jan William Drnek

 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS