Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
29.09.2009, autor: Aleš Pištora, kategorie: Aktuality

Papež na Arcibiskupství pražském

Svatý otec zde poobědval s českými a moravskými biskupy
Papež na Arcibiskupství pražském

V pondělí 28. září dorazil krátce po 13 hodině do Arcibiskupského paláce papež se svým doprovodem, aby zasedl ke stolu spolu s českými a moravskými biskupy. Ještě před slavnostním obědem navštívil kapli sv. Jana Křtitele, aby se poklonil Kristu přítomném v Eucharistii. Poté se zcela spontánně rozhodl vystoupit na balkón a pozdravit Pražany shromážděné v tu chvíli na Hradčanském náměstí.

Od 13.15 hodin následoval oběd v reprezentačních prostorách Arcibiskupského paláce. Menu bylo typicky české. K obědu se podávala pečená kachna se zelím a s knedlíkem a papež měl také možnost ochutnat české pivo. Podle kardinála Vlka papež při této příležitosti vyjádřil zvláštní spokojenost s celou návštěvou. Kardinál Vlk ve svém posledním článku na svých stránkách říká: "Při závěrečném obědě se všemi českými biskupy v den slavnosti sv. Václava v representačních místnostech pražského arcibiskupství papež s úsměvem a uspokojením označil tuto návštěvu za 'mimořádnou'. Myslel především její průběh, tak jak ho sám zažíval." Svatý otec také prostřednictvím biskupů poděkoval všem, kdo se podíleli na přípravách návštěvy, ale i těm, kdo svou nadšenou účastí přispěli k výborné atmosféře všech setkání.

V závěru společného oběda Svatý otec také přijal dar od biskupů. Biskupové Čech, Moravy a Slezska nechali vyrobit jako dar pro Svatého otce unikátní růženec. Růženec byl vyroben z ryzího zlata a českých granátů. Růžencový kříž je volnou variací na křížky z moravských nálezů z doby cyrilometodějské a je na něm dvojí glagolský nápis. Na přední straně je verš z prologu Janova evangelia A Slovo tělem učiněno jest, na straně druhé Kristus vstal z mrtvých.

Ještě předtím, než Svatý otce odjel na nunciaturu, aby se připravil na svůj návrat do Říma, podepsal se do knihu hostů pražského arcibiskupství a do jednoho exempláře českého překladu jeho poslední encykliky Caritas in veritate.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS