Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
22.09.2009, autor: Martina Jandlová, kategorie: Aktuality

Historickou návštěvu papeže v Brně bude trvale připomínat kříž

Po skončení události bude přemístěn do zahrad poblíž brněnské katedrály
Historickou návštěvu papeže v Brně bude trvale připomínat kříž

Kříž je navržen současně s celým areálem mše architektem Markem Štěpánem. Architektonická a umělecká stylizace kříže je abstraktní. Obě jeho ráhna mají prolomení směrem dovnitř ve tvaru X. Kříž je bez korpusu, je doplněn foukaným sklem v místě hřebů. Ty symbolizují pět ran Kristových. Foukané skleněné koule mají i symbolickou a vzácnou barvu – červenou, které se docílí přidáním zlata do skla.

Je vytvořen za použití soudobých technologií pomocí uzavřené tenkostěnné nerezové konstrukce celoplošně pláštěné bronzí. Využívá se tak technicky i ekonomicky efektivně nejlepších vlastností obou materiálů. Vnitřní konstrukce z nerezi tl. 3-5 mm plní funkci technickou a nosnou, bronz funkci estetickou, která je konstantní i v čase. Konstrukce je vzhledem ke zmiňovaným vlastnostem velmi lehká. Kříž při své výšce 12 m váží pouze necelou jednu tunu. Prototyp konstrukce byl vyvinut pro použití v prostředí národních kulturních památek. Kříž byl vyroben v dílně Martina Jandy v Osíku u Litomyšle. Skleněné koule jsou dílem novoborských sklářů.

Kříž bude přepraven jako nadměrný náklad z Osíku do Brna ve středu 23. září firmou Van der Vlist Czech. Následně bude umístěn v centru Brna v blízkosti katedrály sv. Petra a Pavla. Jako na nejvhodnějším místě se všichni odborníci shodují na horní terase kapucínských zahrad. V těchto souvislostech bude mít artefakt polohu, která je v úzké optické vazbě na presbytář katedrály a vhodně doplňuje césuru vytvořenou schodištěm od katedrály na tuto terasu. Je rovněž v několika komorních pohledových osách z různých stran s několika nově vzniklými poetickými kompozicemi. Toto místo je zároveň v důstojných historických souvislostech (zahrada kláštera) a dnes turisticky atraktivní a lehce dostupné.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS