Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
26.09.2009, autor: Aleš Pištora, kategorie: Aktuality

Dnes přijíždí papež Benedikt XVI.

Svatý otec u nás stráví tři dny a navštíví tři místa: Prahu, Brno a Starou Boleslav
Dnes přijíždí papež Benedikt XVI.

Na konci roku 2008 kardinál Miloslav Vlk v médiích prozradil, že myšlenka na návštěvu papeže Benedikta XVI. se v dohledné době stane realitou. Pražský arcibiskup tehdy v rozhovoru pro server Aktuálně.cz řekl: "Už se něco klube. Ale Vatikán vše o takových návštěvách publikuje, až když je příprava skončená. A teď se mnoho věcí připravuje." Na konci ledna se poprvé v Arcibiskupském paláci sešla komise, která pod vedení biskupa Václava Malého začala pracovat na návrzích pro návštěvu papeže Benedikta XVI. Oficiální potvrzení návštěvy Svatého otce v České republice však z Vatikánu přišlo až 30. května 2009 při příležitosti papežova setkání s českým prezidentem Václavem Klausem v Římě.

Historie vzniku návštěvy je však mnohem starší. Kardinál Miloslav Vlk o tom na svých webových stránkách napsal: "Tato myšlenka se zrodila v roce 2005, když čeští biskupové byli 'ad limina', na oficielní návštěvě 'místní církve' (církve v ČR) u 'církve universální' v Římě." Kardinál Vlk tehdy spolu s ostatními biskupy Benediktu XVI. navrhl, že by návštěvu České republiky mohl spojit s připravovanou návštěvou Bavorska. To však z diplomatických důvodů nebylo možné. Téma návštěvy České republiky se znovu oživilo při nástupu nového velvyslance ČR u Svatého stolce a při předávání jeho pověřovacích listin 27. září 2008. To byl začátek konkrétních příprav tehdy ještě na diplomatické rovině. To, že pozvání bylo opakováno právě v jubilejním svatováclavském roce, kdy jsme slavili 1100 let od narození patrona naší země, sv. Václava, možná ovlivnilo také volbu termínu návštěvy.

Svatý otec byl pozván Českou biskupskou konferencí, ale protože se jedná také o návštěvu státní, obdržel papež oficiální pozvání také od prezidenta České republiky. Hlavní komise složená z lidí zodpovědných za jednotlivé body rýsujícího se programu apoštolské cesty od začátku spolupracovala s Kanceláří prezidenta republiky, která měla ve své kompetenci přípravu státní roviny návštěvy. V dubnu do České republiky dorazil vatikánský "advance team", jehož členové si prohlédli místa, kde se plánovala setkání, seznámil se s návrhem časového harmonogramu jednotlivých setkání a program návštěvy začal pomalu dostávat konkrétní obrysy.

Hlavní komise pověřila některé své členy, aby vytvořili podkomise, které se budou v rámci příprav specializovat na konkrétní stránku velmi složitého komplexu příprav. Vzhledem k tomu, že organizačně nejnáročnější byly bezpochyby mše v Brně-Tuřanech a ve Staré Boleslavi, byly vytvořeny týmy, které se soustředily pouze na tyto akce a rozvinuly úzkou spolupráci s dalšími subjekty a státními institucemi. Není možné vyjmenovat, co všechno musí být pro tak veliká setkání zajištěno. Lze říci, že kromě jednotlivých (arci) biskupství, měst a krajů, se na přípravách podílí také Policie ČR, která dbá o bezpečnost nejen samotné papežské suity, ale také poutníků, dále potom záchranná služba, hasiči, České dráhy, které vypravují zvláštní vlaky a přizpůsobují jízdní řád a další instituce. Obě subkomise si od začátku byly vědomi, že taková úzká spolupráce je velmi důležitá pro to, aby nebylo ponecháno nic náhodě a počítalo se se všemi eventualitami, které by mohly nastat.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS