Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
25.09.2009, autor: Kateřina Regendová, kategorie: Aktuality

Dary pro Benedikta XVI.

Dary Svatému otci připravili nejen biskupové a kardinál Miloslav Vlk, ale také mládež, farnosti i jednotlivci
Dary pro Benedikta XVI.

Biskupové Čech, Moravy a Slezska se rozhodli papeži darovat unikátní růženec, který byl vyroben z ryzího zlata a českých granátů. Kříž tohoto růžence je volnou variací na křížky z moravských nálezů z cyrilometodějské doby. Je dílem zlatníka a kovotepce Jana Kazdy. Součástí růžence je také kruhová spojovací roseta, na jejíž rubové straně je portrét sv. Václava a český a moravský zemský znak. Na lícové straně je zobrazena Panna Maria s dítětem Ježíšem podle pozdně gotického reliéfu ze Staré Boleslavi, který byl před 400 lety - r. 1609 - prohlášen za Palladium země české. Autorem této části růžence je akademický sochař Milan Knobloch, medailér světové proslulosti.

Kardinál Miloslav Vlk daruje Benediktu XVI. konvičky na vodu a víno, džbánek na vodu, tácek a misku. Konvičky a džbán jsou zdobené osobním znakem Benedikta XVI., kdežto na tácku a misce se kromě tohoto znaku nacházejí další tři: znak Vatikánu, znak zobrazující sv. Václava a znak českého lva jako symbolu české státnosti. Všechny díly obou souprav jsou vyrobeny z ručně broušeného českého olovnatého křišťálu v originálních tvarech, jsou opatřeny originálním dekorem a zasazeny do speciálních ozdobných kazet ve vínové barvě.

Brněnský biskup Mons. Cikrle daruje papeži stříbrný kříž s očkem (symbol biskupské služby). Jedná se zřejmě o nejstarší zobrazení Krista nalezené na území brněnské diecéze. Odborníci kladou vznik tohoto drobného díla do doby kolem poloviny devátého století. Kříž, který reliéfně znázorňuje postavu Krista na kříži, je uložen ve speciální kazetě, vytvořené uměleckým knihařem Jiřím Foglem v Žamberku. Kazeta – etue – má tvar knihy a kombinuje ušlechtilé materiály jako je kůže, samet a kov. Na čelní desce je motiv půdorysu trojlodní baziliky – místa, kde byl křížek nalezen.

Mladí lidé darují Svatému otci dary dva. Prvním z nich je fotokniha ze života mladých křesťanů v České republice. Jsou v ní shromážděny fotografie z diecézí, hnutí, komunit a řádů a také z velkých celostátních setkání mládeže, které pořádá Sekce pro mládež ČBK. Druhý dar je spojen s myšlenkou konkrétního projevu křesťanské lásky a solidarity. Bude jím totiž peněžní šek „Pro Afriku“. Jde o navázání na sbírky, které mladí lidé v posledních letech pořádali (ve Žďáru nad Sázavou v roce 2002 pro postižené povodněmi, při benefičním koncertu v Táboře v roce 2007 sbírka "Pro Haiti" a při setkání ActIv8 na Velehradě v roce 2008 sbírka "Pro Ukrajinu").

Vedle oficiálních darů bude papeži prostřednictvím Apoštolské nunciatury v Praze předána také řada dárků od jednotlivců, farností a různých společenství. Například ve Staré Boleslavi dostane papež dvoje noty.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS