Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
15.09.2009, autor: Aleš Pištora, kategorie: Aktuality

Dar kardinála Vlka určený pro Svatého otce je připraven

Liturgické konvičky z českého olovnatého křišťálu reprezentují tradici českého sklářství
Dar kardinála Vlka určený pro Svatého otce je připraven

Společnost Rückl crystal a.s. vyráběla podobný dar již pro papeže Jana Pavla II., který mu byl předán při jeho návštěvě v naší zemi v roce 1997. Koncepce daru pro Benedikta XVI. vychází z konzultace mezi kardinálem Vlkem a prezidentem společnosti Ing. Jiřím Rücklem. Dar, který bude při nadcházející návštěvě předán papeži Benediktu XVI., je oproti minulému daru rozšířen o lavabo a nově také opatřen specifickými znaky, které se váží k návštěvě v naší zemi a osobě papeže Benedikta XVI.

Na konvičkách na vodu a víno a na džbánu na vodu je umístěn osobní znak papeže Benedikta XVI. a na tácku a misce jsou umístěny čtyři znaky. Znak Vatikánu, osobní znak papeže Benedikta XVI., znak zobrazující sv. Václava a znak českého lva jako symbolu české státnosti. Všechny díly obou souprav jsou vyrobeny z ručně broušeného českého olovnatého křišťálu v originálních tvarech, jsou opatřeny originálním dekorem a zasazeny do speciálních ozdobných kazet ve vínové barvě.

Prezident společnosti Ing. Rückl říká: "Rodina Rücklů a její nižborští skláři považují za čest, že jim bylo umožněno tento dar pro Svatého otce vytvořit a prezentovat tak svůj um spolu s takřka třísetletou sklářskou rodinnou tradicí." Dar papeži tak nebude reprezentovat jen zručnost nižborských sklářů, ale tradici českého skla vůbec.

Mezi příslušníky velkého rodu Rücklů nejsou však pouze skláři. Jedním z významných předků dnešních sklářů v Nižboru byl také JUDr. Jan Jiří Rückl. Tento významný muž tehdejšího Československa dlouhodobě pobýval v cizině a díky silné rodinné katolické tradici a svým společenským úspěchům ve Francii se v roce 1929 u příležitosti oslav svatováclavského tisíciletí stal jako první Čechoslovák skutečným papežským komořím a za aktivní veřejné působení mu byla udělena řada nejvyšších papežských vyznamenání. Dnes najdeme mezi potomky Jana Jiřího Rückla také významné teology.

Papež Benedikt XVI. přijíždí do České republiky na třídenní návštěvu dne 26. září 2009. V pondělí 28. září je na programu Svatého otce návštěva Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Papež zde bude sloužit mši svatou pro více než 40 tisíc poutníků. Tolik se jich dosud přihlásilo o místenky. Mše svatá, která začíná v 9:45 hodin, je určena pro všechny věřící a bude současně místem setkání Svatého otce s mládeží.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS