Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
02.09.2009, autor: Monika Vývodová, kategorie: Aktuality

Čeští a moravští biskupové darují Svatému otci růženec

Ozdobné motivy připomínají české a moravské světce
Čeští a moravští biskupové darují Svatému otci růženec

Biskupové Čech, Moravy a Slezska nechali vyrobit jako dar pro Svatého otce unikátní růženec, který mu bude předán v závěru návštěvy. Růženec byl vyroben z ryzího zlata a českých granátů.

Růžencový kříž je volnou variací na křížky z moravských nálezů z doby cyrilometodějské a je na něm dvojí glagolský nápis. Na přední straně je verš z prologu Janova evangelia A Slovo tělem učiněno jest, na straně druhé Kristus vstal z mrtvých. Citáty se vážou k počátku a závěru Kristova pozemského života. V patě kříže, kde bývají zobrazeni adorující světci, jsou rovněž glagolské iniciály jmen soluňských bratří: K a M. Kříž spolu s velkými zrny růžence, která jsou zlatá a odpovídají zdobným gombíkům z téže doby, tak tvoří připomínku moravské části návštěvy. Kříž je dílem zlatníka a kovotepce Jana Kazdy.

Na kruhové spojovací rosetě je na rubové straně portrét sv. Václava podle Parléřovy sochy ve svatováclavské kapli pražské katedrály a český a moravský zemský znak. V opisu je heslo návštěvy Láska Kristova je naší silou. Na lícové straně je Madona s dítětem podle pozdně gotického reliéfu ze Staré Boleslavi, který byl před 400 lety, r. 1609, prohlášen za Palladium země české. V opisu jsou latinsky pojmenována hlavní témata návštěvy: Fides, Spes, Caritas (víra, naděje, láska). Autorem této části růžence je akad. sochař Milan Knobloch, medailér světové proslulosti.

Celý předmět bude vyroben ve firmě Triga-K, kde se razí mj. i naše státní vyznamenání.

Roseta z růžence bude podkladem pro unikátní numismatickou ražbu, a to:

  • 300 číslovaných kusů v ryzím stříbře, o váze 28 g,
  • 150 číslovaných kusů v ryzím zlatě, o váze 1/2 trojské unce, tj. 15,55 g,
  • 90 číslovaných kusů v ryzím zlatě, o váze 1 trojské unce, tj. 31,1035 g.

Ke všem medailím, které budou volně prodány, budou připojeny příslušně číslované certifikáty. Z výtěžku této akce budou podpořeny aktivity Charity Česká republika.

Bližší informace lze nalézt na www.medaile-vaclav.cz.

 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS