Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
27.09.2009, autor: Jan Zasadil, kategorie: Aktuality

Briefing s mluvčím Svatého otce, P. Lombardim

Dosavadní zhodnocení papežské návštěvy Benediktem XVI.
Briefing s mluvčím Svatého otce, P. Lombardim  

Dnes, 27. září 2009 v 19:30 nabídl P. Frederico Lombardi briefing o dosavadním vývoji papežské návštěvy. Podle Lombardiho vyjádřil papež radost nad přijetím, kterého se mu v České republice dostalo, a své přání, aby česká církev mohla více přispívat k dobru českého společenského a kulturního života. Měl také radost z přátelského postoje Čechů.

Papež byl zvlášt potěšen tím, že prezident republiky Václav Klaus byl přítomen nejen na příjimací ceremonii a na společné schůzce, ale také na většině ostatních setkání, a prohlásil, že na něj "učinila dojem kvalita vystoupení," která pro něj byla přichystána. Jako jeho následník je Benedikt XVI. rád, že byla jeho návštěva České republiky v promluvách jednotlivých veřejných představitelů pochopena jako pokračování ve snahách Jana Pavla II.

Otec Lombardi potvrdil, že soukromá schůzka papeže s prezidentským párem probíhala ve vzájemně velmi přátelském tónu. Rovněž potvrdil slova českého premiéra, Jana Fischera, o vzájemných projevech dobré vůle, které převládly na jeho oficiálním setkání s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem. Oba státníci vyjádřili upřímnou naději, že bude v budoucnu možnost pokračovat v rozhovorech.

Svatý Otec připustil, že jeho návštěva svým významem nemůže překonat první návštěvu Jana Pavla II., přesto však chce přispět k hledání pravdy podle své vize vyjádřené slovy "Veritas liberavis vos" (Pravda vás osvobodí), které zapsal do Pamětní knihy Univerzity Karlovy na setkání se zástupci akademických obcí. Papež také prohlásil, že Evropa není pouze naším kontinentem, ale především naším domovem. Proto by lidé neměli sdílet jen své ekonomické zájmy, ale také své hodnoty a názory. V tomto ohledu papež ocenil a zdůraznil význam pozorného ekumenismu, obzvláště ve středu Evropy.

Byla vznesena otázka na papežův postoj k pražským Židům a ke zločinům druhé světové války, které zde byly spáchány. Otec Lombardi uvedl, že papež se k otázkám útlaku Židů již vyjádřil a mnohokrát jej odsoudil. Benedikt XVI. se krátce pozdravil se zástupci pražské židovské obce na ekumenickém setkání dnes odpoledne.

Podle Lombardiho by byl Benedikt XVI. rád, kdyby Češi porozuměli touze církve pozitivně přispívat v oblasti vzdělávání a solidarity. Na otázku, jak se papež staví k českému sekularismu, Lombadi uvedl, že papež tento problém vnímá a věří, že by měl být řešen podáváním svědectví tvořivé a hluboké víře. Základním postojem církve je otevřenost ke spolupráci, protože církev chce mít možnost lépe sloužit společnosti.

Co se týče života církve, papež doufá, že výsledkem jeho návštěvy bude přinesení naděje jak katolické společnosti, tak všem, kteří s ní jsou ve styku. Svatý otec si cení uctivé atmosféry mše v Brně, která byla podle Lombardiho největší oslavou mše svaté v dějinách České republiky. Papež také vyzdvihl význam zítřejšího setkání s mladými ve Staré Boleslavi, na místě umučení svatého Václava.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS