Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
28.09.2009, autor: Monika Vývodová, kategorie: Aktuality

Benedikt XVI. oslavil s mládeží sv. Václava

Za papežem do Staré Boleslavi přišlo přes 50 tisíc lidí
Benedikt XVI. oslavil s mládeží sv. Václava

Před začátkem slavnostní mše svaté, které se zúčastnilo kolem 50.000 poutníků, se papež zastavil v bazilice sv. Václava, kde se modlil na místě smrti svatého knížete. Na místo bohoslužby, Proboštskou louku, přijel Svatý otec Benedikt XVI. mezi sektory papamobilem.

Benedikta XVI. přivítal kardinál Miloslav Vlk. Uvedl, že přítomnost Benedikta XVI. je projevem jeho úcty k duchovnímu odkazu našich dějin. Mladí od papeže očekávají slovo, které jim pomůže v životní orientaci. Zároveň předal Svatému otci dar: mešní soupravu.

Čtení přečetli zástupci mládeže Michal Kašpar a Dana Sochorová, evangelium jáhen Vladimír Hudousek z Prahy. V homilii, kterou podle očekávání Svatý otec začal v češtině, vyzdvihl příklad svatého Václava jako světce a s pohledem na něho rozvinul myšlenku svatosti v dnešní době. Řekl, že věnovat svůj život vytvoření spravedlivějšího světa, dokáže pouze ten, kdo si v srdci uchovává posvátnou bázeň. To pak umožňuje být věřícím lidem věrohodnými a připravenými šířit do společnosti křesťanské ideály. Svatý Václav také "měl odvahu dát přednost království nebeskému před kouzlem pozemské moci."

Kardinál Vlk vyzval věřící k vyznání stejné víry, kterou vyznával sv. Václav. Mladí lidé předložili prosby ve svaté liturgii; obětní dary přinesli zástupci diecézí.

Na konci mše svaté papeže pozdravil i zástupce mládeže Vladislav Janouškovec. Potvrdil Benediktovi XVI. slib mládeže proměnit Kristovo učení ve skutek. Mladí lidé darovali Svatému otci dva dary. Prvním z nich byla fotokniha ze života mladých křesťanů v České republice, v které jsou shromážděny fotografie z diecézí, hnutí, komunit a řádů a také z velkých celostátních setkání mládeže. Druhý dar vyjadřoval konkrétní projev křesťanské lásky a solidarity – jednalo se o peněžní šek "Pro Afriku", jehož celková suma je 289.922 Kč.

Na závěr promluvil Benedikt XVI. Vybídl mladé lidi k odvaze přijmout životní povolání v životě v rodině nebo ke kněžství. Povzbudil je také k účasti na dalším Světovém dni mládeže v Madridu.

Poté Benedikt XVI. udělil poutníkům slavnostní požehnání a přemístil se do Arcibiskupského paláce v Praze.

Na webu vatican.va je k dispozici plný text homilie Svatého otce i poselství k mládeži, pozdravy kardinála Vlka a zástupce mládeže naleznete v příloze.

Ke stažení: Uvítání Svatého otce kardinálem Vlkem, 34 kB
Pozdrav Svatého otce zástupci mládeže, 42 kB

Ke stažení: Promluvy Svatého otce

28.09.2009 09:45

Papež ve Staré Boleslavi

Papež ve Staré Boleslavi
 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS